Domowy Jogurt Naturalny

Domowy Jogurt Naturalny

Zachęcam Was do własnej produkcji jogurtu naturalnego – jeżeli tak jak ja, macie dostęp do dużej ilości mleka i nie wiecie co z nim zrobić. Właścicielem przepisu jest gospodyni domowa pochodząca z Turcji. Przepis przewinął się przez parę osób i tak trafił do mnie. 🙂 Jogurt jest bardzo delikatny i aksamitny w smaku, zbliżony nawet do Creme Fresh. Fantastyczne w tym przepisie jest to, że nie ma potrzeby użycia żadnych bakterii itp. Ważna jest jakość mleka i poziom tłuszczu – czyli najlepiej pełnowartościowe mleko min. 2% tłuszczu, ale im większy poziom tym lepiej bo jest mniej przetworzone. Potrzebny nam będzie kupny mały jogurt naturalny min. 3,5% tłuszczu – to właśnie dzięki niemu nie musimy się martwić o ampułki z bakteriami.

składniki

Proporcje na 2 litry mleka

  • mleko
  • 1 mały jogurt naturalny min. 3,5% tłuszczu

  1. Dwa litry mleka zagatować, ciągle mieszając. Odstawić na 1h.
  2. Po godzinie dodać jogurt, dobrze wymieszać i odstawić w miejsce gdzie nie ma żadnych przeciągów i temp. jest pokojowa i zostawić na 8h. (ja odstawiłam do piekarnika)
  3. Po tym czasie wstawić do lodówki na kolejne 8h.

Wierzę, że będzie Wam smakować. 🙂

 

 

jogurt2

 

jogurt3

 

jogurt-1

Oceń

2 komentarze

  1. Zrobiłam :), garnek postawiłam przy kaloryferze i potem do lodówki i wyszedł, minimum pracy a efekt wspaniały :), jogurt jest pyyyszny, delikatny i aksamitny, zupełnie inny w smaku niż te sklepowe, po tygodniu ciągle był dobry 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*